Fenykl – zázrak pro naše zdraví i chuťové buňky


Fenykl je bylina, která vám doroste do pořádné výšky. Dorůstá totiž až do výšky 1,4 metru. Má drobné žluté květiny, takže je i velmi krásná na pohled. U nás se využívá nejenom v gastronomii, ale také v přírodním lékařství. Má totiž skvělé léčivé účinky. Fenykl se obvykle používá na potíže s trávením, jako je zácpa, nafouknuté břicho a pocit plného břicha. Na tyto věci je skvělý fenyklový čaj. Ten se doporučuje popíjet i těhotným nebo kojícím ženám. Jeho účinky jsou dobré nejenom pro maminku, ale i pro dítě, zejména, pokud trpí na plynatost a bolestivé bříško, či koliky. Je rovněž skvělý na onemocnění dýchacích cest, jako jsou záněty průdušek nebo kašel.

fenykl

Jak už jsme zmínili, využívá se také v kuchyni. Jeho chuť je nasládlá, můžeme ji přirovnat například k anýzu. Používá se často do nakládané zeleniny či do pečiva. Rovněž je skvělým doplňkem k masům. Najdeme ho i jako přísadu v různých alkoholech. Co se z fenyklu všechno konzumuje? Téměř všechno. Kořen, lodyha, semínka i listy. Plody a semínka jsou skvělá na fenyklový čaj. Semínka ale musíme před použitím rozdrtit v hmoždíři, než ho zalejeme horkou vodou. Pozor, čaj byste neměli pít více než dva týdny v kuse 3x denně. Poté se poraďte s lékařem, zda můžete dále v pití čaje pokračovat.

čaj

Nenechte čaj louhovat moc dlouho, maximálně deset minut, jinak výsledný nálev bude příliš silný. Pokud chcete použít fenykl na trávení, nejlépe uděláte, když si vezmete plody fenyklu a syrové je namáčíte do oleje. Nejenom, že je to výborné, ale velmi to prospěje i vašemu trávení. Pokud chcete aby byl fenykl měkčí, nakrájejte ho na plátky a ty pak nechte 15 minut ve studené vodě. Listy jsou skvělé jako bylinky. Dají se jíst i za syrova, například jako osvěžující přísada do salátů. Fenykl si můžete snadno pěstovat i na vaší zahrádce. Nejlepší doba pro sázení je od poloviny června do srpna. Poté sklízíme v období srpnu až říjnu.

Rate this post