Již naši předci věděli, že bylinky úspěšně podporují naše zdraví. Snadno zatočí s rýmou i nachlazením, podporují naši imunitu a slouží jako prevence před různými onemocněními. Bylinky ale nemusíte jen konzumovat v pokrmech nebo popíjením výborných čajů. Můžete vyzkoušet i bylinné inhalace, díky kterým zvýšíte kvalitu svého života – nejen že si upevníte zdraví, ale nastolíte si také duševní harmonii. Využijte proto toho, co vám příroda nabízí.
Bylinkovou aromaterapii si snadno připravíte sami v pohodlí vašeho domova. Nejen že vám pomůže zbavit se různých zdravotních problémů, navíc si při ní skvěle zarelaxujete a odpočinete. Velkou výhodou je to, že si relaxační aromaterapii připravíte kdykoliv budete chtít, a navíc vás nebude stát žádné peníze.
Co budete pro aromaterapii potřebovat:
· hrnec
· skleněnou mísu
· ručník
· vodu
· čerstvé nebo sušené bylinky
Pro inhalaci se nejlépe hodí heřmánek, máta, šalvěj, meduňka, levandule, rozmarýn či tymián. Vyzkoušet ale můžete jakoukoliv bylinku, která vám příjemně voní. Do parní lázně můžete přidat také různé vonné silice. Velmi oblíbené je například bazalková, majoránková nebo tea tree olej.
Příprava inhalace:
Do hrnce nalijte asi litr vody, kterou přiveďte k varu. Do připravené mísy dejte vámi vybrané bylinky, stačit by mělo asi 50 gramů, které zalijte převařenou vodou a necháte asi deset minut odstát. Připravenou inhalaci si dejte na stůl tak, abyste se přes ni mohli dobře naklonit. Přes hlavu si přehoďte ručník, aby pára nemohla utíkat ven. Pak už je to jen na vás, jak příjemně si inhalaci užijete. Zavřete oči, zhluboka dýchejte a myslete při tom na příjemné věci. Inhalaci provádějte deset až patnáct minut.
Na co si dát při inhalaci pozor:
· Při inhalaci je nutné dbát na to, abyste neměli hlavu příliš nízko nad párou, abyste se neopařili.
· Inhalaci neprovádějte hladoví ani zrovna najezení.
· Pokud vám inhalace nebude dělat dobře – například vyvolávat zvracení či točení hlavy – raději od ní upusťte.
· Po inhalaci nikdy nekuřte ani nepijte alkohol.