Chtěli byste si splout některou ze zahraničních řek, protože je vám již dobře známa jak Vltava, tak i Berounka, Sázava, Ohře, Lužnice, Nežárka, Ploučnice, Jizera, Tichá a Divoká Orlice, Morava a Otava? Pak máte možnost vycestovat třeba do Rakouska nebo do jižní Francie a zkusit některý z tamních terénů.
Vodáctví je překrásný sport a propadnout mu není tak obtížné, jak se zdá, jakmile totiž zjistíte, že ionizovaný vzduch a spousta energie kolem vás vám dodávají sílu, a je to nesrovnatelné s pobytem ve městě, budete chtít tato dobrodružství opakovat častěji. A s partou dobrých kamarádů je to skutečně nevšední zážitek.
S vodáctvím se však také pojí řada rizik. Jistě, že nebudete takoví blázni, abyste se pouštěli do splouvání válcových smrtících jezů, jako je například Pilař na Lužnici, ale máme na mysli spíše události neočekávané, například zlomeniny zaklesnutých končetin při překonávání padlých stromů, při přenášení lodí kolem nesjízdných jezů, podchlazení při delším pobytu v chladné vodě, oslabení imunity a zápal plic, problémy s akutní bolestí zubů, pořezání nožem při přípravě pokrmů atp.
Ano, říká se, že moudrým lidem se úrazy a nemoci vyhýbají, ale i ti „nejlepší z nejlepších“ tu nejsou stoprocentní a každý z nás tu alespoň občas, jak se říká, šlápne vedle.
Právě proto se nevyplácí příliš riskovat a zejména při cestách do zahraničí, kde jsou velmi drahé zásahy lékařských týmů a pobyt v nemocnici, sjednávat pojištění, které tyto následky po finanční stránce zmírní. V tomto případě má cestovní pojištění smysl. Hodit se může i tzv. asistenční služba, kdy potřebujete tlumočníka jako doprovod při lékařských úkonech nebo na cestě do nemocnice. Ne každý z nás je vynikajícím řečníkem a domluví se plynule světovým jazykem, zvláště pak v situaci, kdy jste v šoku a vystresovaní, vyčerpaní a bez energie.