Je to služba, kterou dnes nabízí všechny banky, na které si vzpomeneme, jako jsou například Česká spořitelna, Fio Banka, ČSOB a další. Je to způsob, jak nám banky usnadňují přístup k naším financím, nakupování na internetu a především – zpřehledňují tím i naše příjmy a výdaje.
Jaké jsou výhody?
Podle mého názoru, výhody jasně převažují nad zápory. Pomocí této služby můžete přistupovat ke svému účtu z domu, práce a nejen to – vlastně odkudkoliv, kde máte přístup k internetu, ať už v telefonu nebo počítači. Existují totiž i mobilní aplikace pro systémy Android a iOS, takže můžete vše ovládat i ze svého telefonu. Další výhodou je podle mého názoru přehlednost všech vašich příjmů výdajů a dalších akcí, jako jsou například trvalé příkazy a podobné věci. Mezi další z výhod nesporně patří okamžitý přístup k učtu a k jeho aktuálnímu stavu. A toto všechno je zpravidla poskytováno bankami zdarma. A to včetně mobilní aplikace.
A nevýhody?
Pravděpodobně může být nevýhodou jeho bezpečnost, ale myslím si, že pokud nepodceníte žádnou z bezpečnostních zásad, které Vám doporučí Vaše banka, minimalizujete riziko téměř na nulu. Další z nevýhod může být i to, že některé transakce přes internet jsou pomalejší, například pří vrácení zboží, které jste koupili přes internet a platili jste zadáním čísla účtu/kreditní kartou, Vám mohou přijít peníze později, než kdybyste šli zboží vrátit fyzicky do obchodu a tam si peníze převzali.
Jak zabezpečit Váš účet?
· Nepoužívejte internetové bankovnictví na cizích počítačích
· Používejte pouze bezpečné prohlížeče (např. Google Chrome, Mozila Firefox)
· Mějte aktuální antivirový program na Vašem počítači
· Minimálně jednou za půl roku si změňte heslo
· Používejte dvoufázové ověření při přihlášení
· Nikdy si heslo neukládejte do počítače, nepište si ho na papírek a už vůbec ne na papírek u PC
· Zadejte co nejnižší hranici pro výběr a platby za týden
· Pravidelně provádějte antivirový test
· Neotevírejte pochybné maily