Tak, jako se žádná dívka nevyhne nástupu měsíčků, tak se zralá žena nemůže vyhnout klimaktériu. Jsou to prostě etapy života, které jsou dané a neměnné.
· Délka života se neustále prodlužuje, ale na tato období to nemá prakticky žádný vliv.
· Obě záležitosti přicházejí v podstatě ve stále stejném věku.
Dříve byla ale žena v období reprodukčního klidu už téměř stařenkou. Dnes je to žena v nejlepších letech, která si konečně může začít užívat života. A ty rozumné to tak skutečně dělají. Konečně jim odpadá starost o rodinu a děti. Může se tedy naplno věnovat jen sama sobě, svým zájmům a pokud chce, tak i partnerovi.
To nepříjemné je jen dočasné
Nebudeme si ale namlouvat, že se nástup tohoto období obejde vždy bez nežádoucích vedlejších projevů. Lékaři dělí příznaky přechodu na akutní, pozdně fyzické a metabolické.
1) Akutní příznaky se projevují změnami nálad, ztrátou sebedůvěry a úzkostí. Často jsou doprovázeny i přejídáním. Mezi akutní příznaky patří klasické návaly horka, pocení, nevolnost, nespavost a únava.
2) Pozdně fyzické projevy – jedná se o chřadnutí a oslabení močopohlavního ústrojí, pocitu suchosti při styku. Suchost se objeví i na nehtech a vlasech. Je zapotřebí pomoci si vitamíny.
3) Pozdně metabolické příznaky se projevují kornatěním tepen, osteoporózou a řídnutím kostí. Ženy v klimaktériu jsou tedy náchylnější k různým zlomeninám.
Přesto ale není klimaktérium potřeba brát jako strašáka, který ženám pouze znepříjemní několik let života. Většinou ženy klimaktérium zvládnou dobře jak fyzicky, tak i psychicky. Jestliže si žena upraví jídelníček a bude mít dostatek pohybu, určitě vše bez problémů zvládne.
o A nejdůležitější rada na závěr – je zapotřebí najít si nějakou životní zábavu.
o Něco, co jste musela dlouho odkládat.
o Teď konečně můžete být sama sebou, tak toho využijte.