Kdybychom položili otázku těm z vás, co se vyznají v zeměpise, a považují se za dobrodruhy a cestovatele, jaká jsou největší jezera světa, zřejmě byste dokázali rychle a hlavně správně odpovědět. Kromě Kaspického moře a dvou největších jezer na severoamerickém kontinentu zaujímají další tři příčky rozsáhlé vodní plochy v Africe – v Keni, Tanzanii, Zambii, Malawi, Ugandě, Kongu a Burundi.
Zatímco jezera v Kanadě, která se nachází spíše v chladných oblastech, a kde je voda poměrně studená, ta africká mohou svádět ke koupání v průběhu celého roku. Do Afriky se vypravují stovky nadšenců i z České republiky a touží alespoň na okamžik spatřit tu krásu divoké přírody, která je nám, Evropanům, přiblížena jen na fotografiích a filmech, a zčásti i v zoologických zahradách.
Koupání v největších středoafrických jezerech se může zdát velmi romantické, ale ve skutečnosti může být i velice nebezpečné. Jistě, že tu můžete narazit na krokodýly a jiné velké predátory, ale nebezpečí se ukrývá i v samotné vodě, kde se žádný krokodýl nevyskytuje. Voda v jezerech centrální oblasti Afriky je silně kontaminována parazitickými červy, tzv. Schistosomy, kteří pronikají pokožkou do organismu hostitele včetně člověka, a v těle kladou vajíčka do cév, odkud pak pomocí ostrých hrotů unikají z krevních vlásečnic a usídlí se ve střevě, v močovém měchýři nebo v játrech. Neléčená oběť pak může zemřít na selhání ledvin či jaterní cirhózu.
Naštěstí existuje účinná léčba antiparazitálními preparáty, ale rozhodně se vyplatí jít cestou prevence a zbytečně nehazardovat se svým zdravím. Až tedy budete pobývat v centrální Africe a zláká vás vidina nádherně modravé hladiny Viktoriina jezera nebo jezera Malawi, tato místa si vyfotografujte nebo nafilmujte, ale rozmyslete si vstup do vody bosou nohou nebo dokonce koupání.